Elkezdődött a foci EB, és aki eddig még nem akart közel kerülni a focihoz, vagy amúgy nem érdekli sem a foci, sem a sport, nos azt most elkerülhetetlenül besszippantja az őrület.
Ott kezdődik a dolog, hogy itt a válogatottal, vagy annak bármely tagjával (ideértve Vicente del Bosque szövetségi kapitányt is) bármit el lehet adni. Tehát sört, mobil vagy áramszolgáltatót, valamilyen alapítványt, biztosítót, fagyit, lottót, akármit. Persze, sportszereket is. Ez ömlik a tv-ből kb. 1 hónapja.
Aztán jön a saját EB –dal: No hay dos sin tres (nincs kettő három nélkül, ami kb. Ha a közmondást nézem annyit tenne, hogy 3 a magyar igazság, dehát ugye Spanyolországban vagyunk). Amúgy a cím a két nagy címre: az EB és a VB címre utal, amit már megnyertek a spanyolok és most történelmet írhatnak, ha nyernek megint: korábban senkinek sem sikerült zsinórban 3 x nyernie: EB-t, VB-t majd újra EB-t.
Az EB kezdete előtt, de legkésőbb az első napon az ablakokba kikerülnek a spanyol zászlók, a kocsikra is felkerülnek a matricák/kis zászlók/ablakra ragasztható szalagok, bármi, csak nemzeti sznű legyen. Az összes áruházlánc piacra dob mindenféle, a spanyol csapatot éltető pólót, a „todos con la Roja”, vagy „no hay 2 sin 3” , „campeones” esetleg a „Yo soy español” felirattal, nemzeti színekben, ahogy kell. A Carrefour ban láttam egy Team France Support felirató kék-fehér-piros színű pólót is, vagy a beszerző volt sültbolond, vagy viccnek szánták- én is imádom Karim Benzemát, végülis francia válogatott létére Madridban játszik, de ki az az öngyilkosjelölt, aki ilyen pólót felvesz az EB alatt Madridban? Majd megveszem ha leaárazzák az EB utánJ
Természetesen a meccseket élőben közvetítik, és a legtöbb bárban van TV vagy projector, vagy bármi, amin kényelmesen nézheti az ember a meccseket. Ez nem véletlen! Ugyanis kimutathatóan a bárok forgalma fellendül a fociközvetítések alatt, különösen, ha a spanyolok játszanak. Az állam extra 2,5 milliárd euró közvetett bevételt remél csak a Foci EB-től, mert ennyivel nő a fogysztás, ennyivel több az adóbevétel. (nem csak a bárok, de a sportszerüzletek, ruházati üzletek, stb. forgalma is nő)
A Sol-on az egyik épületet tetőtől talpig beöltöztették Nike reklámba, és minden héten cserélik az egyik molinót a szerint, hogy kiről beszéltek legtöbbet a szociális hálókon. Múlt héten Sergio Ramos volt kiemelve, e héten Fernando Torres. A szomszéd épület pedig a komplett csapat képével lett felmolinózva ugyanígy Nike-ban.
Amikor a spanyol csapat játszik megáll az élet. Az utcán egy lélek sincs, a legtöbb üzlet (ami ugye nem bár, tehát nincs közvetítés) egzeszűen bezár, mert nincs értelme nyitva tartani, inkább az eladók is elmennek meccset nézni.
De nem csak a meccs alatt: a meccsre hangolódás ott kezdődik, hogy a legtöbb bárban és üzletben a meccs napján az összes eladó spanyol mezben van, pl. A munkahelyemen a reggelizdében (Les Petites a bár neve) vagy a Carrefourban és a Mercadonaban az egyenruha helyett spanyol válogatott mérkőzéseinek napján focimezt viselnek a dolgozók.
A Santiago Bernabeu stadion előtt Madridban (és ugyanígy azország több nagyvárosában) a óriáskivetítőkön lehet nézni a meccseket- a legutóbbi spanyol meccs közvetítésen 30 ezer ember volt jelen, és nem bent a stadionban élőben, hanem a stadion előtti kivetítőn szurkolták végig a lengyelországi meccsközvetítést. Ugyúgy zászlókkal, sípokkal, dobokkal (nádihegdűvel, hihi) felszerelkezve, mintha igazi focimeccsen lennének, és ugyúgy szurkolnak, mintha élőben ott lennének Gdanskban. ELKÉPESZTŐ!
De a legjobb az, amikor gólt rúgnak a srácok: aki esetleg nem nézné a közvetítést az is tudja, mert Spanyolorsz egemberként kiált fel a gólnál, egyeszerre 40 millió ember örül, jó hangosan, sőt néhányan petárdákat is dobálnak, hogy nyomatékosítsák, tehát egyszerűen lehetetlen nem értesülni az eredményről.
Mi pl. A spanyol-ír meccs alatt egy defektes kerékkel szenvedtünk és a komplett meccsről lemaradtunk- de pontosan tudtuk hazaérve az eredményt csak az ujjongások számát kellet számolni.
A meccs másnapján a reggeli híradóban nem csak a meccsről, hanem a szurkolásról is tudósítanak, ki, hogyan szurkolta végig a meccset- tudosítás a főbb terekről, bárokból de még egy-két család otthonából is, hogy ki, mit csinált meccs alatt. (ma egy szerencsételn buszsofőrt is megszólaltattak, aki éppen szolgálatban volt este és lemaradt a meccsről)
Hogy miért fontos ennyire a spanyoloknak a foci nem tudom, de az biztos, hogy most feledtet minden válságot, munkanélküliséget, és pénz nélküliséget, az EB-álom eufóriát, örömet és egymáshoz tartozást ad. Furcsa egyszerre kívülállóként, és mégis helyiként nézni ezt az egészet, és ha lehet egy személyes megegyzésem: én drukkolok a spanyoloknak, mert ezeknek az embereknek most úgy kell minden ilyen öröm, minden olyan alkalom, amikor büszkék lehetnek magukra, mint egy falat kenyér. Én pl. Ezért örültem, amikor a görögök is továbbjutottak a csoportkörből, mert hasonló cipőben járnak.
Mert lehet sok mindenben nem, de fociban,még lehetnek a legjobbakJ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése